INDEKS
Aktualności
17.11.2018
Po trwających ponad dwa miesiące poszukiwaniach udało się zlokalizować wrak argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan, który zaginął 15 listopada 2017 roku u wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej. Odkrycia dokonała ekipa pracująca na pokładzie jednostki badawczej Seabed Constructor (podległej firmie Ocean Infinity), ta sama, która wcześniej poszukiwała bezowocnie przez blisko pół roku pozostałości B777 z lotu MH370 (zaginionego w 2014, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa nad Oceanem Indyjskim). ARA San Juan zatonął na głębokości około 800 metrów (na granicy szelfu kontynentalnego) i sądząc po obrazie sonarowym rozpadł się na szereg mniejszych i większych fragmentów, niemniej pole szczątków wydaje się być dość skupione, jego najdłuższa oś bliska jest oryginalnej długości jednostki, chociaż z dokładniejszą oceną trzeba będzie poczekać do publikacji zdjęć wraku. oraz

Zaś na marginesie, gdy mowa o znaczących osiągnięciach w podwodnej eksploracji można dodać, że zamierzona na ten rok wyprawa w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł, chociaż formalnie się odbyła, nie przyniosła wymiernych efektów, gdyż zaplanowane na przełom września i października rejsy (pod patronatem SANTI we współpracy z Jutland Museum) trzeba było odwołać za sprawą zdecydowanie złej pogody. Kolejna próba ma zostać podjęta późną wiosną 2019 roku.
16.10.2018
RIP Paul Allen. Po prostu żal. Chociaż jest nadzieja, że to co stworzył, jakiś czas przetrwa i obecny poszukiwawczy rejs RV Petrel (w rejonie Marianów) nie będzie ostatnim.
29.09.2018
Na Morzu Żółtym został zlokalizowany i zbadany wrak chińskiego krążownika pancernego Jingyuan, zwodowanego w 1887 roku w szczecińskiej stoczni Vulcan. Poszukiwania zostały zorganizowane przez władze ChRL w ramach zachowywania dziedzictwa kulturowego (i zapewne reaktywowania wątków mogących wesprzeć tradycje rozbudowywanej obecnie marynarki wojennej Chin kontynentalnych). Zatopiony 17 września 1894 roku podczas bitwy u ujścia Yalu okręt spoczął na dnie w pozycji odwróconej na głębokości około 12 metrów (informacja o znalezisku została opublikowana 26.09.2018). Była to jedna ze zdecydowanie niewielkich jednostek, jakich kilka serii pojawiło się podówczas na Dalekim Wschodzie w paru różnych marynarkach wojennych - niewiele większe od późniejszych niszczycieli łączyły w sobie cechy krążowników pancernopokładowych i pancernych, a dodatkowo także monitorów czy patrolowców, niemniej do dzisiaj zwie się je zwykle krążownikami, i to pancernymi.
26.07.2018
18 lipca podano, iż południowokoreańska firma poszukiwawcza Shinil Group zlokalizowała i zidentyfikowała wrak rosyjskiego krążownika pancernego Dmitrij Donskoj, zwodowanego jeszcze w 1883 roku (jako fregata pancerna) i samozatopionego 29 maja 1905 roku po bitwie pod Cuszimą w pobliżu wysepki Ulleungdo (na głębokości 430 metrów). Relacja zawiera zdjęcie rufy okrętu z dobrze widoczną nazwą. Przy tej okazji powróciły od lat powtarzane legendy o mającym znajdować się na pokładzie krążownika sporym ładunku złotych monet, będących w domniemaniu rezerwą finansową Floty Dalekowschodniej. W 2001 roku ktoś miał nawet część z nich wydobyć, co nie znalazło jednak potem żadnego potwierdzenia, podobnie jak i dzisiaj nie ma wcale pewności, czy okręt przewoził jakikolwiek skarb, co oczywiście nie wadzi w tworzeniu nowych bajek z mułu i wodorostów.
10.07.2018
Brytyjska firma poszukiwawcza Merlin Burrows Ltd., reklamująca się, iż "znajduje wszystko, co zostało zagubione, zapomniane lub ukryte", poza tym jednak niezbyt znana, nie posiadająca potwierdzonych osiągnięć i trudno nawet powiedzieć, na ile naprawdę aktywna, podała 16 października 2017 roku informację, że udało się jej zlokalizować wrak pancernika HMS Barham, który zatonął 25 listopada 1941 roku u wybrzeży Egiptu na skutek storpedowania przez okręt podwodny U-33. Niemniej pomimo upływu ponad pół roku od ogłoszenia wiadomości nie pojawiły się jak dotąd absolutnie żadne dalsze szczegóły na temat rzekomego znaleziska, co skłania do różnych przypuszczeń.
21.05.2018
Ponieważ strona poświęcona głównym jednostkom floty osiągnęła stan względnej aktualności, dodałem podstronę opisującą wraki różnej proweniencji krążowników (poza liniowymi): pancernych, pancernopokładowych, lekkich i ciężkich. Obecnie podstrona jest w fazie rozwojowej (z opisami 21 okrętów), ale możliwe, że ta lista będzie się wydłużać. Zwłaszcza, jeśli nie zabraknie nowych znalezisk, których sporo było w ostatnich kilku latach.
11.04.2018
Jak podano 11 kwietnia, jeszcze pod koniec marca (po odnalezieniu USS Juneau) statek badawczy Petrel odszukał i zidentyfikował wrak lekkiego krążownika USS Helena, spoczywający na głębokości 870 metrów w zatoce Kula u brzegów Nowej Georgii. Jednostka została zatopiona trzema torpedami japońskich niszczycieli 6 lipca 1943 roku.
11.04.2018
Zespół japońskich badaczy z Kyushu Institute of Technology opublikował informację o prawdopodobnym odnalezieniu w listopadzie 2017 wraku japońskiego okrętu liniowego Hiei 7 mil morskich na północ od Guadalcanalu (Savo?). Jak podali, nieznany dotąd wrak spoczywa na głębokości około 400 metrów. Z obrazu sonarowego wynika, że główna część kadłuba mierzy 150 metrów przy 40 metrach szerokości i wyrasta prawie pięć metrów nad otaczające dno. Niedaleko, i trochę płyciej, znajduje się drugi fragment, zapewne tego samego wraku, długi na 30 metrów. Sugerowałoby to, że okręt przełamał się pod wodą, zaś jego szczątki zapadły się znacząco w piaskach i osadach dennych. Odpowiedzialny za badania profesor Ura Ringa zapowiada dalsze prace dla potwierdzenia identyfikacji wraku. oraz
19.03.2018
Po odnalezieniu wraku USS Lexington RV Petrel Paula Allena ruszył na północ, aby 19 marca (czasu polskiego) podać informację o znalezieniu 17 marca wraku USS Juenau, lekkiego krążownika, który został storpedowany przez japoński okręt podwodny I-26 i zatonął 13 listopada 1942 po pierwszej nocnej bitwie koło wyspy Savo. Nie w Cieśninie Żelaznego Dna, ale na wschód od niej, gdy odchodził uszkodzony wraz z USS Helena i USS San Francisco z pola walki. Z załogi uratowano tylko 10 osób, wśród 687 poległych było pięciu braci Sullivan (i wiadomo, że byli w załodze też marynarze, czy marynarz, mówiący po polsku). Wrak znajduje się na głębokości prawie 4300 metrów, w trzech częściach, przy czym rufa i dziób leżą razem, około 800 metrów od głównej części kadłuba.
05.03.2018
Paul Allen nie przestaje mnie zadziwiać. Po odkryciach na Filipinach wziął kurs na Morze Koralowe, gdzie 4 marca zlokalizował wrak przebudowanego z nieukończonego krążownika liniowego lotniskowca USS Lexington, zatopionego 8 maja 1942 roku. Był to pierwszy lotniskowiec utracony przez US Navy, cena za strategicznie wygraną bitwę na Morzu Koralowym, która powstrzymała japońskie postępy w kierunku Australii. Sądząc po opublikowanym dotąd krótkim materiale filmowym, wrak zachował się w podobnie dobrym stanie, jak zatopiony niemal dokładnie miesiąc później USS Yorktown (odnaleziony w 1998 roku przez Ballarda), partner Lexingtona w tej bitwie.
05.12.2017
Kolejne odkrycia Paula Allena - tym razem w cieśninie Surigao, gdzie w ostatnich dniach listopada odszukał i zidentyfikował dwa bliźniacze japońskie pancerniki Fuso i Yamashiro, które zostały zatopione tam w październiku 1944 roku podczas próby forsowania przejścia bronionego przez silny zespół US Navy, mający w składzie aż sześć okrętów liniowych. Według wstępnych informacji publikowanych na profilu FB jednostki badawczej Petrel oba pokręty leżą stępką do góry, z rozległymi zniszczeniami w części dziobowej (chociaż w obu przypadkach chodzi zapewne o zniszczenia o odmiennym charakterze).
20.08.2017
Paul Allen działa dalej - następnym odszukanym przez niego okrętem jest USS Indianapolis, zatopiony 30 lipca 1945 roku przez japoński okręt podwodny I-58. Ciężki krążownik, który otacza niejedna legenda, począwszy od historii dostarczenia na Pacyfik materiału do pierwszej bomby atomowej (zrzuconej na Hiroszimę - zatonął w rejsie powrotnym), przez okrutne zaniedbania służb US Navy, po tragiczny los rozbitków, z których bardzo wielu padło ofiarą rekinów. Poszukiwania wraku prowadzono od 2001 roku. Pierwsze opublikowane zdjęcia sugerują, że wrak znajduje się na dnie we fragmentach, całkiem dobrze jednak rozpoznawalnych.
13.03.2015
Odkrywca wraku pancernika Musashi opublikował obszerny materiał na temat stanu jednostki
Całość nagrania trwa blisko 3 godziny i została opublikowana 12 marca. W skrócie: wrak jest w znacznie gorszym stanie, niż szczątki Yamato (czy nawet Hooda). W całości zachowały się tylko część dziobowa (tak do drugiej barbety) i sama rufa, ze śrubami wciąż na miejscu. Cała reszta kadłuba uległa dezintegracji i spoczywa na dnie pod postacią rozległego pola szczątków, z których wiele jest jednak rozpoznawalnych - jak co najmniej jedna wieża artylerii średniej, jedna z wież artylerii głównej czy pomost bojowy. W sumie potwierdza się zatem, że zaraz pod wodą doszło do eksplozji komór (i to zapewne większości z nich), a do tego dołączyły jeszcze zniszczenia implozywne i skutki wywrócenia się okrętu do góry stępką podczas tonięcia. Niemniej przedstawiony materiał pozwala z całą pewnością powiedzieć, że to właśnie Musashi i może zapewne być nawet pomocny przy odtwarzaniu dokumentacji okrętu.
06.03.2015
Na podstronie poświęconej HIJMS Kirishima dodałem link do ciekawego opracowania Roberta Lundgrena na temat skali uszkodzeń, przebiegu tonięcia i obecnego stanu wraku tego krążownika liniowego.
03.03.2015
Musashi odnaleziony!
W sieci pojawiła się pierwsza informacja o odnalezieniu wraku okrętu liniowego Musashi przez prywatną wyprawę współzałożyciela Microsoftu, Paula Allena. Konkretów na razie niewiele, ale wrak zdaje się być zasadniczo w całości (mimo raportów o podwodnych eksplozjach, wyczuwalnych zaraz po tym, gdy zniknął pod falami) i na równej stępce, chociaż zatonął w pozycji odwróconej i względnie płytko (1350 metrów).
05.10.2013
Trafiwszy na obszerny raport z badania wraku HMAS Australia, dodałem kilka słów na poświęconej temu krążownikowi liniowemu podstronie, jak i link do samego raportu.
08.06.2013
To nie ORP Orzeł
przekazał rzecznik Marynarki Wojennej RP, mówiąc o wraku, który załoga OPR Lech badała przez kilka ostatnich
dni na Morzu Północnym. Trochę
31.05.2013
Być może natrafiono na wrak okrętu ORP Orzeł
tym razem dzięki analizie dokumentów oraz współpracy służb hydrograficznych Marynarki Wojennej oraz Royal Navy.
Brak na razie danych o położeniu wraku, jak i pewności (pomimo wstępnych oględzin), że to właśnie Orzeł,
ale bez wątpienia warto będzie czekać na dalsze relacje.
oraz
12.08.2012
Odnaleziono wrak pancernika Roma,
co jest istotnym wydarzeniem dodatkowo o tyle, iż poszukiwania szczątków tego okrętu zajęły naprawdę sporo lat
i można było trafić nawet na opinie, iż ktoś bardzo nie chce jego odnalezienia. Niemniej opublikowany film zdaje się
potwierdzać, że to faktycznie Roma. Teraz zostaje poczekać na obszerniejszy materiał.
07.11.2010
Drugi raz zdarzyło mi się znaleźć w miejscu, związanym mocno z losem jakiegoś pancernika (pierwszym był port w Gdyni, gdzie dopełnił się los DKM Gneisenau). Tym razem trafiłem do Tromso, w pobliżu którego w listopadzie 1944 brytyjskie Lancastery zatopiły DKM Tirpitz. Wizyta zaowocowała wieloma zdjęciami, z których dwa, przedstawiające z daleka miejsce zatonięcia okrętu, wstawiłem także i tutaj...
25.02.2009
Odnaleziono wrak Dantona,
francuskiego okrętu pancernego zbudowanego jako swoiste dziwo w czasie, gdy drednoty obejmowały już z wolna morza we władanie, i zatopionego w 1917 roku na Morzu Środziemnym, w pobliżu Sardynii. Z przedstawionych materiałów wynika, że jest w bardzo dobrym stanie, z trzema wieżami artyleryjskimi nadal w barbetach.
17.08.2008
Wrak ORP Orzeł nie został na razie odnaleziony,
niemniej podczas wyprawy udało się z niemal całkowitą pewnością wykluczyć tę wersję jego zatonięcia, która zdaniem wielu badaczy tematu uchodziła dotąd na najbardziej prawdopodobną - że okręt zginął na niemieckiej zagrodzie minowej. W ten sposób pojawił się punkt wyjścia do dalszych poszukiwań, zarówno archiwalnych jak i morskich.
05.07.2008
Ponowne poszukiwania wraku ORP Orzeł
Polski okręt podwodny ORP Orzeł to także legenda, podobnie jak HMAS Sydney, i również tajemnica. Nie wiadomo do dzisiaj, jak zginął ani gdzie dokładnie spoczywa. Jak na razie wszystkie próby odszukania wraku w przypuszczalnym akwenie zatonięcia na Morzu Północnym niczego nie przyniosły. Tamtejsi "nafciarze" też na niego nie trafili, chociaż udało im się zlokalizować latem 1993 roku wrak bardzo podobnego do Orła holenderskiego okrętu podwodnego O-22 (który został nawet w pierwszej chwili wzięty za ORP Orzeł)

Teraz zaczyna się kolejna wyprawa - i może się uda, czego wszystkim jej uczestnikom gorąco życzę.
16.03.2008
Odnaleziono wrak HMAS Sydney
Wprawdzie ta informacja nie wiąże się dokładnie z tematyką strony, ale sądzę, że jest dość istotna, aby ją odnotować - po wielu latach starań i wysiłków natrafiono wreszcie na wrak lekkiego krążownika HMAS Sydney zatopionego w 1941 roku przez niemiecki krążownik pomocniczy DKM Kormoran. Najpierw udało się odnaleźć wrak Kormorana oraz pole szczątków, oznaczające zapewne miejsce stoczonej bitwy. Jak ogłoszono dobę później, 12 mil morskich na południowy wschód od Kormorana zlokalizowano także wrak HMAS Sydney.
Wrak znajduje się na głębokości 2468 metrów, około 100 mil morskich na zachód od australijskiego przylądka Steep Point. Według wstępnych ocen, spoczywa na równej stępce, prawie nienaruszony z wyjątkiem dużego odłamanego fragmentu (zapewne dziobu), który odnaleziono w pobliżu. Szczegółowy opis przebiegu poszukiwań oraz obu wraków znajduje się na stronie HMAS Sydney Search Pty Ltd.
Poszukiwania zostały zorganizowane przez Finding Sydney Foundation we współpracy z rządem australijskim. Aussies od dawna starają się wyjaśnić jak najpełniej okoliczności utraty ich krążownika, o którego ostatnich chwilach nie wiadomo dokładnie nic - odpłynąwszy ciężko uszkodzony z rejonu bitwy po prostu zaginął wraz z całą załogą...
30.07.2007
Chwilowo brak uaktualnień, ale będą - gdy lato minie i trudniejszym stanie się realizowanie innych zainteresowań. Nie zapomniałem o tej stronie... W międzyczasie zaś obejrzałem wreszcie najświeższy film poświęcony Yamato (która to nazwa jest zresztą najczęściej poszukiwanym tu hasłem) - i chyba lekko mnie zaniepokoił tym, co próbowano w nim "wycisnąć" z mitu dawnej, militarystycznej Japonii.
06.02.2007
Od chwili otwarcia strony udało się ukończyć i dodać podstrony na temat USS Yorktown, DKM Tirpitz, HIJMS Yamato, HIJMS Yamashiro, USS Oriskany, HIJMS Kirishima, HMAS Australia, lotniskowca Graf Zeppelin oraz HMS Dreadnought (informacyjna). Dziękuję wszystkim, którzy mi w tym pomogli. Thanks to all of you :)
24.01.2007
Strona zostaje uruchomiona - po kilku latach zalegiwania na dysku i daleka jeszcze od względnej nawet kompletności. Będzie uzupełniana w miarę wolnego czasu i napływania nowych informacji...
12.07.2006
Odkrycie wraku niemieckiego lotniskowca Graf Zeppelin
Wrak został odkryty, a właściwie rozpoznany, przez ekipę Petrobalticu. Zdobyta pod koniec wojny przez Armię Czerwoną nieukończona jednostka została zatopiona w 1947 roku jako ćwiczebny cel. Rosjanie nie ujawnili pozycji, w której to się stało, niemniej teraz już wiadomo - wrak lotniskowca, dotąd znany tylko jako jeden z wielu bezimiennych wraków zaściełających dno Bałtyku, znajduje się 55 kilometrów na północ od Władysławowa. Spoczywa na głębokości ponad 80 metrów, przechylony pod kątem około 34 stopni na prawą burtę. Ostatecznej identyfikacji dokonał okręt Marynarki Wojennej, ORP Arctowski.
10.05.2003
Ekolodzy nalegają na odszukanie wraku USS Lexington...
...oraz tankowca USS Neosho, które zatopione zostały w maju 1942 roku podczas bitwy na Morzu Koralowym. Powód jest bardzo prosty - leżące na głębokości ponad dwóch i pół kilometra wraki obu tych jednostek kryją ponad 20 milionów litrów ropy, która w razie masowego wydostania się z coraz starszych i bardziej przerdzewiałych kadłubów może zagrozić środowisku a szczególnie Wielkiej Rafie Koralowej.

 

Informacje o poszczególnych jednostkach pochodzą ze źródeł wspomianych na odpowiednich stronach,
a ponado wykorzystane zostały następujące wydawnictwa:

Tadeusz Klimczyk Pancerniki
Waldemar Pajdosz, Krzysztof Zalewski Amerykańskie lotnictwo pokładowe 1941-1942
Cezary Szoszkiewicz Pancerniki II wojny światowej
Krzysztof Zalewski Lotniskowce II wojny światowej
Krzysztof Zalewski Japońskie lotnictwo pokładowe
Zbigniew Flisowski Burza nad Pacyfikiem, T1 i 2

Wykorzystanie wszystkich znajdujących się na tej stronie materiałów objętych notą Copyright możliwe tylko po uzyskaniu
uprzedniej zgody właścicieli albo dysponentów praw i/albo na warunkach przez nich ustalonych

The copyrighted materials on this website can be used only after prior consent of the copyright owners and/or under their terms
Copyright © 2007-2018 by Estraven