CAPITAL SHIPS LOST
Wielkie zatopione okręty obu wojen

Historia zmagań morskich opowiadana jest zwykle tylko do pewnego miejsca. Ktoś zwyciężył, ktoś został pokonany, zatopiony. Mówi się potem, iż to był koniec. O okrętach, które zniknęły z powierzchni oceanu czytamy, że już ich nie ma. Jednak one istnieją. Trwają, nierzadko w wiecznym mroku, zagrzebane częściowo w mule albo piasku, podobne do siebie
z czasów, gdy łopotały na nich bandery, albo tylko pod postacią trudno rozpoznawalnych szczątków. Ale są.


W ostatnich dziesięcioleciach zaczęto sobie o nich przypominać. Wielką rolę odegrał oczywiście postęp techniki
dający szansę na dotarcie z pomocą sonarów, kamer i zdalnie sterowanych pojazdów na głębokość nawet kilku tysięcy metrów. Coraz więcej wraków zostaje zlokalizowanych, obfotografowanych, opisanych. Liczne z nich to podwodne grobowce, nie narusza się zatem zwykle ich spokoju. Większości z tych, którzy poszukują podobnych miejsc, starcza sam fakt, że dokonali odkrycia, odpowiedzieli na zadawane z dawna pytania, albo i dostarczyli nowych zagadek.


Ta strona jest w zamierzeniu próbą zebrania w jednym miejscu podstawowych informacji o niektórych spośród
tych dokonań i o losie zatopionych tzw. "Capital ships", czyli głównych okrętów floty: pancerników i lotniskowców.


W latach 1906-1955 zbudowano albo rozpoczęto budowę 228 okrętów liniowych, tak zwanych drednotów, oraz ich krewniaków, krążowników liniowych. Do służby weszło 171.

Spośród tych, które zatonęły w trakcie działań wojennych i na pełnym morzu, do dnia dzisiejszego nie zdołano dotrzeć do dwóch z nich.W czasie II wojny światowej utracono też 18 dużych lotniskowców, z czego wszystkie, oprócz czterech, na Pacyfiku. Mimo starań wielu osób, los większości wraków tych jednostek pozostaje nieznany.
Listy obok dotyczą tych okrętów, których wraki zostały zlokalizowane
i tak czy inaczej zbadane.
Nazwy jednostek są linkami do poświęconych im stron.Podstrona poświęcona zatopionym krążownikom
LOST CRUISERS
H
Pancerniki
Krążowniki liniowe
Lotniskowce

Copyright © 2007-2023 by Estraven
Prywatne strony Estravena
Ostatnia modyfikacja 13.09.2023