HMAS Pioneer (1899)
l
 
Indeks

Aktualnosci
Capital Ships

Nieco historii
Utracone K

Aboukir
Adm. Graf Spee
Adm. Nachimow
Alb. da Barbiano
Alb. da Giussano
Alm. Oquendo
Amphion
Argyll
Armando Diaz
Ashigara
Astoria
Atlanta
Black Prince
Blas de Lezo
Blücher (1908)
Blücher (1937)
Bremen
Brummer
Canberra
Card. Cisneros
Cassandra
Cezare Rossarol
Charleston
Charybdis
Chokai
Cöln (1909)
Cöln (1916)
Cressy
Cristóbal Colón
Curacoa
Curlew
Czerw. Ukraina
Defence
De Ruyter
Dmitrij Donskoj
Dragon
Drake
Dresden (1907)
Dresden (1917)
Durban
Edinburgh
Elbing
Emden
Exeter
Falmouth
Frankfurt
Frauenlob
Friedrich Carl
Furutaka
G. d. Bande Nere
Gius. Garibaldi
Haguro
Hampshire
Helena
Hermes
Hogue
Houston
Huron
Indianapolis
Infanta M. Teresa
Java
Jingyuan
Jintsu
Juneau
Kaiser Joseph I
Karlsruhe
Kinu
Kléber
Komintern
Königsberg
Krasnyj Kawkaz
Kuma
Kumano
Ladoga
Maine
Mainz
Manchester
Maya
Midilli
Mogami
München
Nachi
Neptune
Northampton
Nürnberg (1916)
Pallada
Pathfinder
Penguin
Perth
Pioneer
Prinz Adalbert
Prinz Eugen
Quincy
Raleigh
Rochester
Rostock
Sakawa
San Diego
Scharnhorst
Schurz
Strasbourg II
Sydney
Thames
Undine
Vincennes
Vizcaya
Warrior
Wiesbaden
Wilkes-Barre
Zenta
Zhiyuan

Położenie stępki 16.12.1897
Wodowanie 28.06.1899
W służbie od 10.07.1900, RAN - 01.03.1913
Modernizacje -
Zatopiony 18.02.1931
Typ Pelorus, liczba jednostek w typie 9
Wyporność 2 200 ts
Wymiary d-95,48 s-11,2 z-4,6 m
Uzbrojenie 8x102, 8x47 mm
Pancerz pp 51-38 mm
Prędkość maks. 19,5 w
Załoga 225

l

HMS Pioneer w Town Reach na rzece Brisbane, 1912
Picture: State Library of Queensland
Krążowniki pancernopokładowe była rozwijane przez Royal Navy w dwóch zasadniczych grupach - krążowników drugiej i trzeciej klasy. Krążowniki pierwszej klasy, jakkolwiek część z nich też należała konstrukcyjnie do pancernopokładowych (protected cruisers) były jednak ujmowane jako krążownik pancerne. Oprócz nich powstawały jeszcze krążowniki zwiadowcze, wśród których część również nosiła cechy pancernopokładowych. Był to więc model opancerzenia dość w swoim czasie popularny (i stosowany także w predrednotach), jednak niezależnie od niego każda flota rozwijała własny system klasyfikacji, związany z przeznaczeniem i parametrami jednostek. Krążowniki trzeciej klasy miały wszakże kilka innych jeszcze charakterystycznych cech, różniących je od pobratymców. Przede wszystkim nie otrzymywały podwójnego dna i były z reguły mniejsze, o słabszym uzbrojeniu. Ponadto nie były budowane dla współpracy z flotą, ale dla wypełniana pomocniczych zadań, zwłaszcza w służbie kolonialnej. W praktyce bywało z tym bardzo różnie.

Typ Pelorus był pochodną starszego o pięć lat typu Pearl, tyle że ze zredukowanym kalibrem dział artylerii głównej (102 zamiast 120 mm), podobnymi jednak wymiarami a nawet sylwetką. Co było charakterystyczne dla typu, to że w kolejnych jednostkach zastosowano różne typy kotłów. Miało być rodzajem testu technicznego, ale doprowadziło w sytuacji, w której część okrętów okazała niezbyt przydatna do służby. Z tego też powodu pierwszy z nich (HMS Pomone) został trwale wycofany już w 1910 roku i był potem wykorzystywany jako hulk. Jego śladem podążył także HMS Pactolus, zaś w latach 1913-1914 trzy kolejne jednostki posłano po prostu na złom. Pozostałe miały zostać skreślone ze stanu floty w 1915 roku, jednak wojna zmusiła do zachowania ich w służbie. Jedna została w trakcie konfliktu zatopiona (HMS Pegasus - w Zanzibarze, przez SMS Königsberg), niemniej zaraz po jego ustaniu Royal Navy wycofała wszystkie Pelorusy. Złomowano je do 1922 roku.


HMAS Pioneer, zapewne w okresie I wojny
Picture: Allan C. Green, State Library of Victoria
Nieco odmienny był los dwóch jednostek, które zostały przekazane Royal Australian Navy. Pierwszą z nich był HMS Pioneer, darowany Australii w 1913 roku, drugą HMS Psyche, wypożyczony dwa lata później. Operacja przebiegła stosunkowo prosto, jako oba one służyły wcześniej (pierwszy od 1905, drugi od 1903) w Dywizjonie Australijskim. Oba miały być w zamierzeniu jednostkami szkolną, ale ostatecznie wykorzystywano je podczas wojny bojowo. HMAS Psyche, wycofany ze służby w 1918 roku, został po częściowej rozbiórce sprzedany prywatnej firmie z przeznaczeniem na magazyn, ale w 1940 zatonął niedaleko brzegu podczas sztormu. Jego wrak był w latach 1950-73 wykorzystywany przez RAN do szkolenia nurków, potem zaś, w ramach trochę innego szkolenia, został rozsadzony materiałami wybuchowymi.
l


HMAS Pioneer w 1914 roku
Picture: Pinterest

Pierwszy okres służby HMS Pioneer w Royal Navy upłynął w większości na Morzu Śródziemnym, niemniej już po dwóch latach został stamtąd odwołany i po przeglądzie w metropolii wysłany na antypody, do Dywizjonu Australijskiego. Pozostawał w jego składzie do jesieni 1912 roku, kiedy to został oficjalnie zdjęty ze stanu Royal Navy, zaś z początkiem marca 1913 został przekazany Royal Australian Navy jako dar od Admiralicji. W lipcu rozpoczęto remont okrętu, zakończony dopiero w styczniu następnym roku. Wówczas to krążownik podjął swoje obowiązki jako jednostka szkoleniowa dla rezerwistów, wszelako z początkiem sierpnia, gdy zaczęła się I wojna światowa, przeszedł w pełnoprawny tryb bojowy. Natychmiast też podjął służbę patrolową u zachodnich wybrzeży Australii. Już 16 sierpnia przechwycił tam niemiecki statek handlowy SS Neumunster i odprowadził go jako pryz do Fremantle. 26 sierpnia powtórzył to z niemieckim statkiem pasażerskim SS Thuringen, który pod nazwą Cooee został następnie przekazany Indiom jako transportowiec wojska.
Z początkiem listopada okręt miał dołączyć do konwoju, wiozącego australijskich i nowozelandzkich żołnierzy do Egiptu, jednak poważna awaria maszyny zmusiła go do zawrócenia. Jego miejsce zajął HMAS Sydney i to jemu przyszło potem zmierzyć się z niemieckim krążownikiem SMS Emden. W styczniu 2015 Pioneer został na wezwanie Admiralicji skierowany na wody Wschodniej Afryki, gdzie brał następnie udział w blokadzie oraz likwidacji krążownika SMS Königsberg, licznych patrolach, jak i atakach na niemieckie posiadłości, których centrum było Dar-es-Salaam. Ostrzał miasta w trakcie ofensywy oddziałów lądowych w latem 1916 roku był ostatnią akcją bojową krążownika.

W drugiej połowie sierpnia Pioneer wyruszył w drogę powrotną do Australii, gdzie dotarł w październiku. Jak podsumowano to lata później, będąc najstarszym i wcale nie nowoczesnym, zaznał najwięcej walki podczas tamtej wojny spośród wszystkich jednostek RAN (co znalazło wyraz w honorowym odznaczeniu okrętu w 2010 roku za udział w kampanii "Niemiecka Afryka Wschodnia 1915-16"). W początku listopada tego samego roku został wycofany ze składu floty, po czym do 1922 pełnił funkcje pomocnicze w bazie Garden Island. W 1923 został rozbrojony, po czym przekazano były już krążownik pod kontrolę Commonwealth Shipping Board. Ona zaś sprzedała go w kolejnym roku cywilnemu nabywcy, chociaż wówczas był to już najpewniej sam kadłub, czy też raczej (jak można sądzić po stanie wraku) pozbawiona górnych pokładów skorupa kadłuba o wartości złomu. Trudno powiedzieć, jaki użytek zamierzał uczynić z niego nowy właściciel, niemniej koniec końców kadłub ów został zatopiony 18 lutego 1931 jakieś 4 kilometry od brzegu Vaucluse, wschodniego przedmieścia Sydney.


HMS Pioneer w suchym doku w Simonstown w Południowej Afryce,
1 września 1915. Picture: Australian War Memorial
l
Wrak HMAS Pioneer został zlokalizowany w 2014 roku przez ekipę poszukiwaczy działającą z pokładu RV Southern Surveyor. Spoczywa na równej stępce na głębokości 67 metrów, zaś zachowana w większości struktura kadłuba wznosi się nad pięć metrów ponad poziom dna. Jakkolwiek jego wnętrze przedstawia dość chaotyczny obraz (głównie za sprawą częściowego złomowania przed zatopieniem), dziób i rufa ze sterem okazały się prawie nietknięte, co pozwoliło na względnie szybką identyfikację znaleziska (wody w okolicy Sydney usiane są wrakami, w tym i wielu okrętów wojennych).

Mozaikowe zdjęcie wraku HMAS Pioneer
Picture: Huw Porter
l
HMAS Pioneer w Wikipedii
HMS Pioneer na stronie Royal Australian Navy
Informacja o odnalezieniu wraku HMS Pioneer: NSWrecks
Opis wraku HMS Pioneer: Damien Siviero Photography
Film z zejścia do wraku HMAS Pioneer w 2014 roku: Vimeo
Wizyta na wraku HMAS Pioneer z 2016 roku: You Tube
l
Copyright © 2020 by Estraven